Üniversitemizde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Üyesi ve Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz “15 Temmuz Darbesi ve Reformlar” konulu konferans verdi.

15 Temmuz Yerleşkemizdeki Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Vali Gökmen Çiçek, Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Talas Kaymakamı Yaşar Dönmez, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Derviş Boztosun ve Prof. Dr. Semra Aksoylu, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Dr. Yüksel Yiğit, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Şükrü Dursun, SGK İl Müdürü Ahmet Hamdi Güney, İller Bankası Bölge Müdürü Sönmez Ata, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Kayseri Bölge Müdürü Mehmet Uğurlu, MÜSİAD Kayseri Şube Başkanı Ferhat Akmermer, PTT Başmüdür Vekili Yaşar Serhat Çalışkan, Kayseri Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ali Yavuz, Üniversitemiz Senatosu,Genel Sekreterimiz Mehmet Akkuş, akademik ve idari personel ile Kayseri İl Protokolü, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlikte, şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti yapıldı ve 15 Temmuz konulu video izlendi.

Etkinliğin açış konuşmalarında Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Üyesi ve Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz’a “15 Temmuz Darbesi ve Reformlar” konulu konferansı vermek üzere yoğun iş temposu içerisinde zaman ayırarak Kayseri’ye geldikleri için teşekkür etti.

Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, 15 Temmuz 2016’da Türk Milleti’nin milli egemenliğine, milli iradesine, birliğine ve beraberliğine yönelik düzenlenen hain darbe girişimini, Türk Milleti’nin birliği, beraberliği, inancı ve imanı ile püskürttüğünü ve bu coğrafyada, bu topraklar üzerinde her türlü çirkin emelleri olanların taşeron örgütlerine de büyük ders verdiğini kaydetti.

Rektörümüz Karamustafa, “Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış bir Millet olan Türk Milleti, hiçbir zaman başkasının himayesine girmediği gibi dünyada mazlumun, zayıfın, zorda kalanın ve aman dileyeninin her daim koruyanı ve destekçisi olmuştur. Bulunduğumuz coğrafyada Türk Milleti’nin varlığından ve gücünden endişelenen taşeron örgütler ve destekçileri her türlü kalleş oyunla bizleri yıkmaya, parçalamaya çalışsalar da her zaman Milletimizin gücünü enselerinde hissetmişlerdir. 15 Temmuz gecesi yaptıkları hain kalkışmayla bu Milletin silahını, tankını ve mermisini Milletimizin üzerine sıkan FETÖ/PDY mensubu hainler, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı ile sokağa çıkan demokrasi ve vatan sevdalısı kahramanlarımızın çelik gibi olan tepkisiyle karşılaşmış ve oyunları anında bozulmuştur. O yüzden 15 Temmuz Kahramanlarımızla ne kadar övünsek azdır. Türk Milleti gücünü birliği, beraberliği, inancı ve imanı ile bağımsızlık ve hürriyet sevdasından almaktadır. Gerektiğinde şehitlerimizin kanıyla yoğrulmuş bu vatan toprakları için ecdadı gibi canını seve seve vermesini de bilir. Bunu yaparken de hiçbir zaman gözünü kırpmaz; çünkü çok iyi bilir ki vatan olmadan hiçbir şey olmaz. Vatan olmadan gelecek olmaz, vatan olmadan hürriyet olmaz, vatan olmadan bayrak olmaz, vatan olmadan ezan olmaz, vatan olmadan namus olmaz. O sebepledir ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’mizin bekası her şeyden önce gelir. Bu duygu ve düşüncelerle başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi saygı, minnet, rahmet ve dua ile anıyoruz. Ruhları şâd, mekânları cennet olsun. 15 Temmuz Gazilerimize ise şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç ise konuşmasında Kayseri denilince akla fedakârlık geldiğini, vatanseverlik geldiğini, değerlerine bağlılık geldiğini belirtti.

Kayseri gibi güzel bir şehrin belediye başkanı olarak, insanların inançlarını, duygularını, yaşam felsefesini istismar eden ihanet şebekesini bir kez daha lanetlediğini kaydeden Başkan Büyükkılıç, “15 Temmuz’u unutmayacağız ve unutturmayacağız. O geceyi Cenab-ı Allah bir daha yaşatmasın. Bizim birlik ve beraberliğimiz olmazsa olmazımızdır. Bulunduğumuz coğrafyada ülkemiz üzerine oynanan oyunlar bitmedi ve bitmeyecektir. Biz bir ve beraber olmaya devam ettiğimiz müddetçe her şeyin üstesinden gelmeye devam edeceğiz” 

AK Parti Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis de, 15 Temmuz’un Türkiye Cumhuriyeti Devleti için Türk insanı için bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Türk Milletinin büyük potansiyeli olduğunu ve bu potansiyelin köklerine dayandığını ifade eden Milletvekili Nergis, Milletimizin sahip olduğu bu potansiyel ve köklerin, dünyada hakim güçleri sürekli teyakkuz halinde tuttuğunu kaydetti.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin, milletin iradesine, milletin seçtiği iradeye ipotek koyma, şerh koyma için yapılan darbe girişimi olduğunu belirten Önceki Dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız ise bu darbe girişiminin etkilerinin halen tartışılmaya devam edildiğini kaydetti.

15 Temmuz gününün sadece Türkiye’de değil tüm dünyada uluslararası anlamda bir kırılmaya yol açtığını belirten Vali Gökmen Çiçek, 15 Temmuz’a kadar emperyalizmin dünyada istediği her şeye, egemen güçlerin istediği her şeye karar verip yapabildiğini, 15 Temmuz’da darbeye karşı halkın direnişinin ise sadece Milletimiz için değil dünya milletleri için de, egemen güçlere karşı ‘sizler istediğinizi yapamazsınız’ şeklinde bir meydan okuma olduğuna vurgu yaptı.

Açış konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Üyesi ve Siyaset Bilimci Dr. Murat Yılmaz “15 Temmuz Darbesi ve Reformlar” konulu konferans verdi. 

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 6 yıl geçtiğini hatırlatan Dr. Murat Yılmaz, “Zaman geçtikçe, ileride 15 Temmuz’da kanlarıyla canlarıyla bu fitne ateşini söndüren insanların ne muazzam bir iş yaptığını daha fazla göreceğiz. Bunu sadece biz görmeyeceğiz. Dünyanın birçok yerinde bu fitne ateşini planlamak isteyenler gördü, görüyor, inşallah görecekler. Burada asıl yapılmak istenen şey, Türkiye’nin müşterek milli kimliğini, Türkiye’nin demokratik yönetimini, Türkiye’nin devlet kapasitesini çökertme isteğidir. Bu üçü yapıldığında da bu ülke, ülke olmaktan çıkar. Örneklerini dünyada görüyoruz. Kendi kendini yönetemez hale gelir. İç savaşların yaşandığı ülke olur. Yani Türkiye müttefik tehdidi ile 27 Mayıs 1960 darbesinden bu yana yaşadığı problemlerle karşı karşıya kaldı. Bu son, yeni versiyonu idi. Çünkü Türkiye, Türk Milleti, uzun bir tarihi tecrübesi olan, medeniyet tecrübesi, devlet tecrübesi olan bir milletten oluşuyor. Türkiye’nin menfaatleri aleyhine karar verebilecek aktörlerin iktidarda olması ancak darbelerle mümkündür. Çünkü milletimiz ihtilafta olsa dahi müşterek milli menfaatini koruyacak bir olgunluktadır. Bunu bütün dünya biliyor” şeklinde konuştu.

Konferansın ardından Dr. Murat Yılmaz’a, Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa tarafından plaket takdim edilmesi ile etkinlik sona erdi.
Toplam 490 görüntüleme
Tarih: 16/07/2022
A+ A-