Üniversitemiz Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Basım Yayım Teknolojileri Programı tarafından “Yeni Medya” konulu söyleşi düzenlendi. Söyleşinin konuşmacısı Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, ülkemizde ve dünyada yeni medya kullanımı hakkında bilgiler verirken, yeni medyanın avantajlarına ve sakıncalarına değindi.

Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Derviş Boztosun, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Akdağ, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Benli ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmalarında, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Benli, Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya’ya söyleşiye katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Günümüzde yeni medyanın öneminden bahseden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derviş Boztosun da, “Dikkat ederseniz, ticaretin büyük bir kısmı artık elektronik ortamda oluşuyor ve medyanın da büyük bir kısmı dijital olmaya başladı. Yani geleneksel medya yeni medyaya terfi etti” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Öğr. Gör. Emrah Duman’ın moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, “Yeni Medya” konusunu anlattı.

Konuşmasına Türkiye’de ve Dünya’da yazılı medya tirajları ve internet haber siteleri ve sosyal medya kullanım verileri hakkında da bilgiler vererek başlayan Veli Altınkaya, gelişen teknolojiyle birlikte günümüzde gazete, dergi gibi yazılı materyallerden oluşan geleneksel medyanın yerini artık internet ve sosyal medyadan oluşan yeni medyaya bıraktığını belirtti.

Altınkaya, artık vatandaşların habere basılı gazeteler yerine daha çok internetten veya sosyal medyadan ulaştıklarını söyledi.

Yeni medyanın yaygın kullanımının getirdiği bir takım sıkıntılara da değinen Altınkaya, yeni medyada denetimin geleneksel medyaya göre daha zor olduğunu, fakat yapılması planlanan yeni yasal düzenlemelerle birlikte yeni medyada denetimin daha aktif hale getirilmesinin beklendiğini kaydetti.

Öğrencilere meslek hayatlarında başarılı olabilmelerinin yollarını da anlatan Veli Altınkaya, öncelikle çok çalışmanın, kendini iyi yetiştirmenin ve bilgi güncellemenin önemli olduğunu vurguladı.

Söyleşinin ardından Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, öğrencilerin sorularını cevapladı.

Etkinliğin kapanışında Rektörümüz Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, verdiği konferans ile bilgi birikimini öğrencilerle paylaşmasından dolayı Veli Altınkaya’ya teşekkür etti ve kendisine etkinlik anısına plaket takdiminde bulundu.


 https://www.youtube.com/watch?v=-0CFCOr0mTY
Haber Videosu
İçin Tıklayınız.


Toplam 915 görüntüleme
Tarih: 12/12/2019
A+ A-