Üniversitemiz Mustafa Çıkrıkçıoğlu MYO Geleneksel El Sanatları Bölümü tarafından ustalarla söyleşi etkinliği kapsamında “Gelenekten Geleceğe Çini” konulu online söyleşi programlarından üçüncüsü düzenlendi.

UNESCO tarafından 2009 yılında "Yaşayan İnsan Hazinesi" ilan edilen, ödüllü Çini Sanatçısı Mehmet Gürsoy’un konuk olduğu söyleşi programı webex üzerinden online (çevrimiçi) olarak gerçekleştirildi.

İznik çinisini dünyaya tanıtmak için 50 ülkede 72 sergi açan Gürsoy, “Çini sanatı Osmanlı İmparatorluğu’nun bize bıraktığı bir yadigarıdır. Çini sadece bize mahsus, Türk’ün öz sanatıdır. Çini bana göre bir göz musikisidir. Bu sanatın notaları da laleler, karanfiller, güller ve sümbüllerdir. Çininin diğer bir anlamı da kıymetli taşların rengini sır altına gizleme sanatıdır. Bu kıymetli taşlar ise mücevher yapımında kullanılan mercandır, zümrüttür, firuzedir, lapistir” diye konuştu. Çini sanatın inceliklerine değinen Mehmet Gürsoy, bu sanatı öğrenirken Prof. Muhsin Demironat ve hocaların hocası Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver'den feyz aldığını ifade etti.
Toplam 94 görüntüleme
Tarih: 05/04/2021
A+ A-