Kayseri Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Suriye milli ordusuyla birlikte 9 Ekim 2019 tarihinde Suriye'nin kuzeyinde YPG/PKK ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı ve 17 Ekim 2019 akşamı itibari ile ara verilen Barış Pınarı Harekâtına destek açıklamasında bulundu. Yapılan açıklama sonrası akademisyenler ve öğrenciler, hep birlikte asker selamı vererek, Barış Pınarı Harekâtında görevli Mehmetçiklerimize selam gönderdiler.

KAYÜ Uygulamalı Bilimler Fakültesi binası önünde gerçekleştirilen destek açıklaması etkinliğine, Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Derviş Boztosun, Genel Sekreter Doç. Dr. Semra Aksoylu ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Barış Pınarı Harekâtına destek amaçlı açıklamayı okudu.

Okuduğu açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtında” sahada kazanılan başarının masada diplomatik başarı ile perçinleştirildiğini belirten Rektör Karamustafa, şunları söyledi:

“Barış Pınarı Harekâtı bize şunu göstermiştir ki! Artık Türkiye’nin, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin gücünü tüm dünya görmüş ve bu gücün test edilemeyeceğini bir kez daha en iyi şekilde anlamışlardır. Yıllar boyunca besleyip silahlandırdıkları ve ekonomik olarak da destekledikleri terör örgütleriyle, birliğimizi, beraberliğimizi, egemenliğimizi bozmak ve bizi bulunduğumuz coğrafyadan söküp atmak isteyen ebedi düşmanlarımız, terörle mücadeledeki kararlı duruşumuz karşısında artık tutunamaz duruma gelmişlerdir. Bu, tarih boyunca sayısız zafer kazanan Türk Milleti için yeni bir zafer ve büyük bir başarıdır. Güçlü ve Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanı ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ve silahlı kuvvetlerimizin kararlılığı ile Fırat Kalkanı harekâtı ile başlayan, Zeytin Dalı harekâtıyla süren, Barış Pınarı Harekâtı ile de zirve yapan terörle mücadeledeki kararlılığımız, gücümüz, terör yuvası haline gelen Suriye’nin kuzeyine ve tüm bölgeye barış getirmeye başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, terörle mücadeledeki haklı davasında her ne kadar yalnız bırakılmaya çalışılsa ve dost-müttefik olarak bildiğimiz ülkelerin birçoğundan da hak edilen desteği göremese de, kendi göbeğini kendisi kesmesini bilmiş, haklı mücadelesinde Cenab-ı Allah’ın izniyle muvaffakiyete ulaşmıştır. Sınır güvenliğimizi sağlamaya ve terör örgütlerini temizlemeye yönelik harekâtlarımızda, dün ülkemize ekonomik yaptırım uygulama tehdidinde bulunan ülkeler, milletimizin topyekûn desteğini arkasına alarak parmak ısırtan harekâtlarda bulunan ordumuzun gücü ve devletimizin kararlığı karşısında geri adım atmaya başladıkları gibi; diplomasi masasında da devletimizin isteklerini kabul eder hale gelmişlerdir. Artık sahadaki zaferlerimiz diplomatik zaferlerle taçlanmaya başlamış, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece bulunduğu coğrafyada değil, dünyada da söz sahibi ülkeler arasında olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir.”

Okuduğu açıklamada, “Biz gururluyuz ve sevinçliyiz! Bu millet kendi genlerine ve özüne döndüğünde tarihten gelen gücünü, büyüklüğünü ve toplumsal özgüvenini, istediği zaman harekete geçirebilecek inanç ve imana sahiptir” diyen Rektör Karamustafa, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Dünya arenasında söz dinleyen değil sözü dinlenen bir ülkeyiz. Mazlumların, güçsüzlerin, ezilenlerin, aman dileyenlerin devamlı koruyucusu olan Büyük Türkiye Cumhuriyeti Devleti, artık dünya barışının da en büyük teminatı konumundadır. Bunu Suriye konusundaki tutumu ile de bir kez daha en iyi şekilde ispat etmiştir. Savaşların ve iç karışıklıkların eksik olmadığı ve oldurulmadığı Orta Doğu coğrafyasında kendini oyun kurucu olarak gören güçler, şunu çok iyi bilmelidirler ki; artık eski geride kalmıştır, bundan sonra Türkiye’ye rağmen asla bu coğrafyada oyun kuramayacaklardır. Biz Kayseri Üniversitesi’nin mensupları olarak, dün akşam ara verilen Barış Pınarı Harekâtında ordumuzun sürekli yanında olduğumuzu belirtir, tüm Mehmetçiklerimize saygı ve sevgilerimizi sunarız. Yüce Allah, yar ve yardımcıları olsun. Türkiye büyük bir devlettir ve büyük devlet olmaya devam edecektir. Yaşasın Milletimiz, Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti Devleti.”

Açıklamanın ardından Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa ile etkinliğe katılan akademisyen ve öğrenciler, hep birlikte asker selamı vererek, Barış Pınarı Harekâtında görevli Mehmetçiklerimize selam gönderdiler.

Program sonunda Bünyan MYO Öğretim Görevlisi İbrahim Arslan, Barış Pınarı Harekâtında görevli askerlerimize ithafen kaleme aldığı şiiri okudu.


 https://www.youtube.com/watch?v=QKMCeTh8VB4
Haber Videosu
İçin Tıklayınız.


Toplam 1256 görüntüleme
Tarih: 18/10/2019
A+ A-