Kayseri Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Erciyes Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Develi Kaymakamlığı ve Develi Belediyesi tarafından düzenlenen “II. Uluslararası Develi-Aşık Seyrani ve Türk Kültürü Kongresi” başladı.

Develi Belediyesi Mustafa Aksu Kültür Merkezi’nde düzenlenen kongrenin açılışına, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Develi Kaymakamı Murat Duru, Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile çok sayıda akademisyen ve davetli katıldı.

Büyükşehir Belediyesi mehteran takımının konserinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Recep Özkan, kongrenin bilimsel programı hakkında bilgiler verdi.

Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar ile Develi Kaymakamı Murat Duru da birer konuşma yaparak, kongreye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduklarını belirttiler.

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa da konuşmasında, Kayseri Üniversitesi Develi Kampüsü’ne Seyrani Araştırma ve Uygulama Merkezi kurma sözünü verdi.

Rektör Karamustafa, “Aşık Seyrani kadim Türk kültürü açısından son derece önemlidir. Burada bir kampüsü olan bir üniversitenin rektörü olarak şu vaatte bulunmak istiyorum. Bizde ikinci büyük kampüsümüzde Seyrani Araştırma ve Uygulama Merkezini kurarak, gerek Türk Dünyası’na ilişkin çalışmaların burada derinleştirilmesi, gerek diğer akademik alanlardaki çalışmaların derinleştirilmesi açısından başta Develi’ye, Kayseri’ye ve ülkemize akademik katkılar oluşturmaya devam edeceğiz. Burada şunu ifade etmek istiyorum. Erciyes Üniversitesi’nden devralmış olduğumuz Develi Kampüsünün çok önemli bir özelliği var. Anadolu’nun özelliği aslında bu. Kayseri’nin özelliği. Develi Seyrani Kampüsü’nde ki bütün binalarımız, bütün fiziksel oluşum, hayırsever Develililerin katkısı ile gerçekleşmiştir. Dolayısıyla huzurlarınızda bu hayırsever güzel insanlara bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Biz onlarla, onların sayesinde bu kampüsü ülkemizin önemli bir akademik müessesi haline de getireceğiz. Sözlerime son verirken dün başlayan Fırat’ın doğusundaki barış harekâtının, sınırlarımızda terör kantonları oluşturmak isteyen şebekelerin def edilmesi açısından huzura vesile olacağını ve Türk Milleti’nin birliği, dirliği açısından olumlu sonuçlara gideceğini biliyorum. Ve bu bağlamda da askerimize, ordumuza zaferler diliyorum” dedi.

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise konuşmasında, köklü bir geçmişe sahip Türk Milletinin yaşadığı ve yaşattığı kültürü, örf ve adetleri, sanatı ve bilimiyle tarihte önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Rektör Çalış, “Edebiyatta da önemli konuma sahip milletimizin yetiştirdiği ve halka mal ettiği şair ve ozanlar arasında bulunan Aşık Seyrani, 19. yüzyıl halk şiirinin büyük ustalarındandır. Aşık Seyrani haksızlığa, rüşvete, toplumsal dengesizliklere, ahlaksızlığa karşı gözünü budaktan esirgemeden, korkmadan, çekinmeden savaş veren; bu arada inancının gereklerini de bir yana itmeden, şiirsel yapıdan, söyleyişten uzaklaşmadan, etkin, kalıcı şiirlerini sazıyla halk içinde söyleyen güçlü bir ozandır” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından kongrenin açılış konferansını Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ruhi Ersoy verdi.

Prof. Dr. Ersoy’un konferansının ardından ise İl Millî Eğitim Müdürlüğü Olgunlaşma Enstitüsü tarafından ‘Selçuklu Kıyafetleri’ defilesi gerçekleştirildi.

Defilenin ardından akademik sunumlar ile devam eden kongre, 12 Ekim 2019 da sona erecek.


 https://www.youtube.com/watch?v=GnI-405oYiQ
Haber Videosu
İçin Tıklayınız.


Toplam 711 görüntüleme
Tarih: 10/10/2019
A+ A-